Coraz więcej mieszkańców Niderlandów wierzy w informacje podawane przez media

Wielu obywateli wierzy w rzetelność podawanych wiadomości. Pixabay.com/CC0 Creative Commons/27707
Wzrost
Dwie trzecie Holendrów przyznaje, że ufa wybranym przez siebie źródłom. Jeżeli jednak jakiś news wydaje się im podejrzany, porównują informacje także u innych nadawców, aby sprawdzić jego prawdziwość.
Ankieta przeprowadzona została wśród ponad dwóch tysięcy osób przez niezależną agencję Motivaction, zajmującą się badaniami rynku i doradztwem.
Młodzież
Aż 45 procent osób z tej grupy wątpi w rzetelność wiadomości. Jedna trzecia uważa także, że media celowo wyolbrzymiają problem, jakim jest panująca epidemia koronawirusa.
Motivaction zauważyło, że młode osoby najbardziej podające w wątpliwość wiarygodność mediów, są także częściej zwolennikami tak zwanych, teorii spiskowych.
Epidemia
Najbardziej zaufanymi źródłami wiadomości są publiczni nadawcy, jak na przykład NOS.
Wykształcenie
Osoby wyżej wykształcone oraz o większych dochodach są bardziej skłonni do zawierzenia, że podawane przez nadawców informacje są rzetelne i bliskie rzeczywistości. To samo tyczy się zwolenników partii, takich jak PvdA, VVD, D66, GroenLinks lub CDA.
Głosujący na skrajnie prawicowe partie, jak PVV, FvD lub chrześcijańskie SGP są bardziej podejrzliwi jeśli chodzi o wiadomości.

To może Cię zainteresować