Geert Wilders jest liderem Partii Wolności (Partij voor de Vrijheid), która znana jest przede wszystkim z głoszenia haseł antyislamskich.
Flickr.com/Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)/Jos @ FPS-Groningen
Partia Wolności (PVV) z Geert Wildersem na czele przedstawiła swój program na najbliższe wybory w Niderlandach. Ugrupowanie określane mianem ,,populistycznego” chce spełnić 50 postulatów: wśród nich znalazły się punkty o deislamizacji kraju, czy wprowadzeniu realizmu klimatycznego.
Program PVV
Geert Wilders lider I założyciel Partii Wolności przedstawił program, w którym zachęca między innymi do tego, by powstrzymać ,,szerzenie islamskiej ideologii”. Zdaniem polityka należy zamknąć Niderlandy na osoby, które przybywają z krajów islamskich i szukają szczęścia w kraju tulipanów.
Jeżeli partia zyska uznanie społeczeństwa i dojdzie do władzy, to będzie chciała stworzyć ,,Ministerstwo ds. Imigracji, Remigracji i Deislamizacji”. Ta jednostka zajmowałaby się blokowaniem wjazdu osób wyznających islam, ale też cofałaby azyle m.in. dla uchodźców z Syrii.
Nie damy wmówić sobie, że to rasizm~Geert Wilders
Wśród innych postulatów PVV znalazło się także dążenie do realizmu klimatycznego. Według partii oznacza to, że dwutlenek węgla jest niezbędny do funkcjonowania, sprawia także, że ,,wszystko rośnie i kwitnie”. Należy zatem odrzucić regulacje klimatyczne m.in. te które narzucą UE.
Geert Wilders
Lider PVV jest znany z wielu kontrowersji. Jego poglądy określane są jako skrajnie prawicowe. Głosi hasła antyimigracyjne, eurosceptyczne, nacjonalistyczne oraz antyislamskie.
W 2008 roku opublikował film ,,Fitna”, w którym otwarcie krytykuje ideologię islamu. W ubiegłym roku podjął się także organizacji konkursu karykatur Mahometa.
W lutym 2012 roku Wilders stworzył stronę internetową, na której zachęcał do składania donosów m.in. na Polaków.
Wybory 2021
W marcu tego roku w Niderlandach odbędą się wybory parlamentarne. Z tego względu już od jakiegoś czasu partie polityczne publikują swoje programy.
Partia Forum na rzecz Demokracji (FvD) ogłosiła zamiar bezwzględnego wyjścia z Unii Europejskiej i zakończenie lockdownu.
SGP pragnie przede wszystkim znalezienie alternatywnej waluty dla EURO. Z kolei 50PLUS opowiada się za podwyższeniem płacy minimalnej, ale jednocześnie opowiada się za obniżeniem wieku emerytalnego.