Zwycięzca Eurowizji 2018 zostanie zdyskwalifikowany? O Waylonie: „wykonanie było w każdym aspekcie dobre” Aktualnosci
MN/Anna Soroko 15 maja 2018
09:55

Zwycięzca Eurowizji 2018 zostanie zdyskwalifikowany? O Waylonie: „wykonanie było w każdym aspekcie dobre”

Skomentuj
Występ Waylona na Eurowizji został uświetniony przez obecność tancerzy na scenie. Eurovisionary.com/Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0)/Roger Dewayne Barkley, EuroVisionary
W weekend w Lizbonie odbyła się kolejna, sześćdziesiąta trzecia już edycja Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. Co prawda przedstawiciel Polski, Gromee feat. Lucas Meijer z piosenką „Light me up” nie dostał się do finału, jednak wciąż wszyscy mogliśmy kibicować reprezentantowi Holandii, czyli Waylonowi z utworem „Outlaw in ‘Em”.

Wygrana Izraela

Niestety europejska publiczność nie poczuła ducha muzyki country i Waylon zajął dopiero 18 miejsce (na 26). Dzięki energetyzującemu występowi kolorowej Netty, piosenka „Toy” zdobyła uznanie największej liczby głosujących, a Izraelowi, który reprezentowała, przypadnie w przyszłym roku (po raz czwarty w historii) organizacja kolejnego konkursu Eurowizji. Ubiegłoroczne zwycięskie państwo, Portugalia, nie miało w tym roku szczęścia. Ballada Cláudii Pascoal zajęła ostatnie, niezbyt chlubne miejsce.

Dyskwalifikacja?

W ostatnich dniach pojawiły się spekulacje na temat dyskwalifikacji izraelskiej wokalistki i odebrania zwycięskiemu krajowi organizacji kolejnego konkursu. Jest to związane z rzekomą wypowiedzią Netty o zabarwieniu politycznym, gdy odbierała nagrodę. „Za rok w Jerozolimie” – powiedziała artystka, czym wywołała burzę w mediach. Jedną z zasad konkursu jest zakaz wypowiedzi lub działań politycznych w czasie jego trwania oraz w trakcie jakichkolwiek aktywności z nim związanych.
Jerozolima jest ciągłym przedmiotem konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami, a większość placówek dyplomatycznych i ambasad znajduje się w Tel Awiwie. Już jakiś czas przed rozpoczęciem Eurowizji Palestyńczycy nawoływali do bojkotu piosenki „Toy”. Organizatorzy konkursu nie zabrali jeszcze w tej sprawie głosu. Dyskwalifikacja zwycięzcy, jeśli dojdzie do skutku, będzie w historii Eurowizji precedensem.

Waylon z powrotem na holenderskiej ziemi

Holenderski wokalista powrócił do ojczystego kraju w niedzielę wieczorem i na lotnisku został bardzo ciepło przyjęty przez fanów. Stacja AVOTROS wyraziła swój podziw na temat występu Waylona i opublikowała oświadczenie, w którym wyraziła swoją dumę:

Profesjonalni krytycy z pewnością ocenili ten występ wyżej niż publika. Oznacza to, że wykonanie było w każdym aspekcie dobre. Publiczność zwraca bardziej uwagę na sam akt i prezencję na scenie. [...] Wciąż jesteśmy z niego niezmiernie dumni. Zrobił to niesamowicie dobrze i wyraźnie widać, że był jednym z najlepszych wokalistów, którzy wzięli udział [w konkursie]. Jego celem było wprowadzenie muzyki country na scenę europejską i to mu się udało.

Popularność konkursu w Holandii

Jak wynika z danych opublikowanych przez fundację Stichting KijkOnderzoek (SKO), która kontroluje oglądalność w holenderskiej telewizji, w wieczór konkursowy przed telewizorami w kraju zasiadły trzy miliony osób. Eurowizja była też tego dnia programem, który cieszył się największą oglądalnością.

Widzów było jednak aż o milion mniej niż w roku ubiegłym, kiedy to w finale o pierwszą nagrodę walczyła grupa OG3NE. Muzycy ostatecznie zajęli 11 miejsce.
Reklama
Finałowa lista:
 1. IZRAEL
 2. Cypr
 3. Austria
 4. Niemcy
 5. Włochy
 6. Czechy
 7. Szwecja
 8. Estonia
 9. Dania
 10. Mołdawia
 11. Albania
 12. Litwa
 13. Francja
 14. Bułgaria
 15. Norwegia
 16. Irlandia
 17. Ukraina
 18. Holandia
 19. Serbia
 20. Australia
 21. Węgry
 22. Słowenia
 23. Hiszpania
 24. Wielka Brytania
 25. Finlandia
 26. Portugalia
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas