Dziś Dzień Matki – szykujcie czekoladki i kwiatki Czytelnia
MN/Anna Soroko 13 maja 2018
12:09

Dziś Dzień Matki – szykujcie czekoladki i kwiatki

Skomentuj
Dziś w Holandii obchodzony jest Moederdag! fotolia.com/ fot. czarny_bez/ royalty free
Tak, dobrze widzicie. Właśnie dziś wypada jedno z najmilszych świąt w roku – Moederdag (Dzień Matki). Żeby jednak uniknąć dalszych niejasności, spieszymy z wyjaśnieniem: mowa tu oczywiście o Holandii. W Polsce, jak co roku, życzenia mamom składać będziemy 26 maja. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to dwa razy! Z tej okazji ślemy serdeczne życzenia oraz krótko wyjaśniamy, skąd się wzięło poświęcone wszystkim matkom święto.

Kiedy świętować Dzień Matki

Dzień wszystkich mam w Polsce świętujemy zawsze 26 maja. Data ta jednak różni się w zależności od kraju i często jest ruchoma, jak na przykład w Holandii, gdzie Moederdag wypada w drugą niedzielę maja. Te różne w wielu krajach daty łączy to, że Dzień Matki obchodzi się wiosną: w marcu, kwietniu lub maju.

Krótka historia Dnia Matki

Aby odnaleźć korzenie tego święta, należy cofnąć się aż do starożytnych Grecji i Rzymu, gdzie matki-boginie czciło się jako symbole płodności, nowego życia i urodzaju. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa wyrzeczono się starych bogów, jednak święto zostało przejęte i nieco zmienione, a kult matki zbudowano wokół Maryi, Matki Boskiej. Nie jest to jednak dokładnie to samo święto, które obchodzimy dzisiaj.
fotolia.com/ czarny_bez/royalty free
Współcześnie obchodzony Dzień Matki zawdzięczamy Amerykanom, a dokładniej kobietom (Anna Marie Jarvis i Julia Ward Howe), które pod koniec XIX wieku doprowadziły w końcu do oficjalnego włączenia Dnia Matki w kalendarz, a co więcej, Kongres Stanów Zjednoczonych uznał w 1914 roku ten dzień za święto narodowe.

Moederdag i Antwerpia

Trochę czasu minęło, zanim koncept Dnia Matki trafił do Europy, i w końcu na tereny Niderlandów. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu tej tradycji miał belgijski artysta, profesor na Akademii Sztuk Pięknych i radny miejski, Frans Van Kuyck. W 1913 roku zaproponował, aby obchody Moederdag odbywały się 15 sierpnia, kiedy w kościele chrześcijańskim wypada święto maryjne (Wniebowzięcie Maryi Panny). Potem zostało ono przeniesione na wiosnę, a datę ustalono na drugą niedzielę maja.
Według Van Kuycka należało zacząć podkreślać wagę pojęcia rodziny oraz ważnej roli matki nie tylko w domu, ale w społeczeństwie.

Dziś podczas Moederdag okazujemy matkom szacunek oraz miłość, a także dziękujemy za trud i poświęcenia, jakie włożyły w wychowanie swoich dzieci.
Reklama
Źródło: wikipedia.nl, feestdagen-nederland.nl/moederdag.html
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas