Maastricht – najstarsze miasto w Holandii, dom mozazaura i kolebka Unii Europejskiej

A może by tak wycieczka do Maastricht? fotolia.com/ fot. pure-life-pictures/ royalty free
Historia Maastricht
Niedaleko miejsca, gdzie obecnie znajduje się miasto, odkryto paleolityczne pozostałości sprzed nawet 25 000 lat, wskazujące na to, że od dawna zamieszkiwali tam ludzie. Na kilkaset lat, zanim na tereny te przybyli Rzymianie, okolice Maastricht opanowane były przez Celtów.
W średniowieczu Maastricht należało do Imperium Karolińskiego, a po jego upadku zostało przekształcone w kondominium pod wspólnym panowaniem księstwa Brabancji i Liège.

Po upadku Napoleona miasto ponownie stało się częścią Zjednoczonego Królestwa Niderlandów i stolicą świeżo utworzonej prowincji, Limburgii. Ale to jeszcze nie koniec! Kiedy część prowincji oddzieliła się od Królestwa i utworzyła autonomiczne państwo, Belgię, Maastricht postanowiło pozostać wiernym koronie, jednak tereny wokół niego na pewien czas znalazły się pod wpływami Belgów.
Najstarsze miasto w kraju
Nijmegen za to może pochwalić się wzmianką źródłową o nadaniu miastu praw miejskich jeszcze w okresie, gdy na terenach tych panowali Rzymianie, około 89 roku. Spór między dwoma miejscowościami nie został rozstrzygnięty po dziś dzień i wybierając się do Maastricht z pewnością zyskamy przychylność mieszkańców, przyznając im w tej kwestii rację.
Kolebka Unii

Wielka jaszczurka
Co zobaczyć w Maastricht
Sint Servaasbrug: przerzucony nad rzeką Mozą, pochodzący z XIII wieku, najstarszy most w Holandii.
Helpoort: czyli „brama piekieł”, robiąca wrażenie brama miejska o dwóch wieżach, wzniesiona około 1230 roku, najstarsza zachowana tego typu budowla w kraju.
Hoge Fronten: pozostałości XVII i XVIII-wiecznych fortyfikacji, mury miejskie wraz z basztami.
Kazamaty: podziemna sieć tuneli, część miejskich obwarowań, ciągnąca się kilometrami pod miastem, możliwa do zobaczenia z przewodnikiem.
Vrijthof: najpopularniejszy plac w Maastricht, gdzie można miło spędzić czas w jednej z wielu kawarni lub pubów.

Spaans Gouvernement: „budynek rządu hiszpańskiego”, pochodząca z XVI wieku budowla, w której mieści się muzeum.
Hoofdwacht: „główna stróżówka”, XVII wieczny budynek wartowni wojskowej, wykorzystywany jako przestrzeń wystawiennicza.
Generaalshuis: „dom generała”, rezydencja wzniesiona w stylu neoklasycystycznym, obecnie mieści się w niej główny teatr miejski, Theater aan het Vrijhof.
Onze Lieve Vrouweplein: kolejny ważny plac w centrum miasta, przy którym wznosi się Basiliek van Onze-Lieve-Vrouw „Sterre der Zee”: Bazylika Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza, kościół wzniesiony w XI-XII wieku, będący obecnie jednym z najważniejszych zabytków stylu romańskiego na świecie. W świątyni znajduje się cudowna, wykonana z drewna figura Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza.

Ratusz miejski: wzniesiony w XVII wieku, zaprojektowany przez Pietera Posta, jeden z najwspanialszych przykładów barokowej architektury holenderskiej.

Entre Delux: kolejne centrum handlowe, wzniesione w stylu postmodernistycznym. Projekt budynku zebrał na świecie wiele prestiżowych nagród.
Jekerkkwartier: dzielnica miasta, która swoją nazwę wzięła od przepływającej przez nie rzeczki Jekerk. Jest to mieszanka zabytkowych domów i pozostałości murów miejskich, tam także znajdują się stare budynki uniwersyteckie.

To może Cię zainteresować