,,Potrzeba jest matką wynalazku” – kolejne 5 wynalazków, za które możemy dziękować Niderlandom

Niderlandy mogą poszczycić się wieloma wynalazkami. pIxabay.com/CCO
Giełda
Choć trudno w to uwierzyć, to właśnie amsterdamska giełda była pierwszym tego typu miejscem na świecie. Zajmowała się handlem akcjami holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (VOC). Firma była również pierwszą na świecie korporacją.

Fotoradar
Fotoradary funkcjonują od 1958 roku, dzięki Masowi Gatsonidesowi. Mężczyzna był kierowcą rajdowym, ale również odkrywcą. Postanowił połączyć swoje dwie największe pasje i wynaleźć coś, co obniży niebezpieczeństwo na drogach. Prototyp, a jednocześnie pierwszy fotoradar został nazwany ,,Gatso” od nazwiska wynalazcy.
Aktualnie Niderlandy tylko rozwijają funkcjonowanie swojego narodowego odkrycia. W coraz większej ilości miast wprowadza się kontrolery nagradzające za przepisową jazdę. Osoby, które przejeżdżają w określonym miejscu z prędkością poniżej ograniczenia, otrzymują 10 eurocentów.
Donut
Choć pochodzenie receptury na ten słodki przysmak nie jest do końca pewne, to jednak w każdym wypadku łączy się ona z przepisem na niderlandzkie oliebole.
Według najbardziej prawdopodobnej i najczęściej przywoływanej historii charakterystyczne pączki powstały w XIX wieku. Miejscem ich wynalezienie jest Ameryka Północna, ale za ich stworzenie odpowiedzialni są osadnicy z kraju tulipanów. Nie da się zatem ukryć, że jest to prawdziwie niderlandzki wynalazek.

Jazda na łyżwach
To właśnie w kraju tulipanów powstały pierwsze prototypy łyżew. Do butów przyczepiano drewniano-metalowe płozy, na których zimą można było ślizgać się po zamarzniętych kanałach.
Przełom łyżwiarstwa nastąpił w okresie XVII-XVIII. Jeżdżono wówczas rekreacyjnie lub ścigano się po nagrody.
Hymn narodowy
Pieśń ,,Wilhelmus” pochodzi z 1570 roku i została stworzona w trakcie niderlandzkiego powstania przeciw hiszpańskiemu zaborcy. Jej tekst jest bardzo archaiczny i trudny do zrozumienia nawet dla rodowitych Niderlandczyków. Nie wpływa to jednak na przekaz, jaki niesie za sobą. Dla większości mieszkańców hymn jest prawdziwym skarbem, większym niż flaga czy nawet królewski herb.

To może Cię zainteresować