Wyzwolenie Bredy. Co wydarzyło się 78 lat temu?

Mieszkańcy Bredy dziękują żołnierzowi polskiej 1 Dywizji Pancernej za wyzwolenie ich miasta, 30 października 1944 roku By Keystone Photographer -This is photograph KY 44011 from the collections of the Imperial War Museums., Domena publiczna
Wyzwalając Belgię
W pewnym momencie poważnym stał się problem zaopatrzenia armii alianckiej, która musiała zdobyć dostęp do portu na terenie Belgii. Zajęcie Antwerpii co prawda poszło dość gładko, jednak walki o oczyszczenie rzeki Skaldy były bardzo krwawe i ciągnęły się tygodniami.
W połowie września żołnierze Maczka przekroczyli granicę holenderską i po kilku dniach zajęli niewielki port Ternauzen oraz miasteczko Axel.
W Holandii
27 października generał Maczek otrzymał rozkaz zajęcia Bredy, stolicy Brabancji, miasta o ważnym położeniu strategicznym.
Waleczni Polacy
3 Brygada Strzelców pułkownika Skibińskiego zaatakowała w tym czasie od strony południowo-zachodniej, przez co Niemcy przerazili się groźby okrążenia ich przez wojska aliantów i zaczęli wycofywać się z miasta.
30 października zwycięskie wojska defilowały przez miasto, radośnie witane przez jego mieszkańców, którzy nie musieli już obawiać się okupantów.
Ocalenie Bredy
Dzięki sprytnemu manewrowi z zakleszczeniem miasta i atakiem od niespodziewanej strony uniknięto krwawych, trwających dni, walk na ulicach. Polacy powstrzymali się także przed użyciem wobec wroga artylerii, nie chcieli bowiem niepotrzebnych strat w ludności cywilnej ani zniszczyć ważnych budynków zabytkowego miasta.

To może Cię zainteresować