Holenderka mistrzynią świata w kolarstwie szosowym

Holenderka Ellen Van Dijk okazała się najlepsza w jeździe indywidualnej na czas elity kobiet podczas odbywających się we Florencji mistrzostw świata w kolarstwie szosowym. Srebrny medal wywalczyła Nowozelandka Linda Villumsen, a trzecia była Amerykanka Carmen Small. Polka- Eugenia Bujak uplasowała się na 16. miejscu.

Pierwszy sukces Eleonora ‘Ellen’ van Dijk osiągnęła w 2004 roku, kiedy na mistrzostwach świata juniorów w kolarstwie szosowym w Weronie wywalczyła brązowy medal. Najlepsze wyniki osiągnęła jednak cztery lata później, kiedy na mistrzostwach świata w Manchesterze zdobyła złoty medal w scratchu. W tym samym roku została także mistrzynią świata do lat 23 w kolarstwie szosowym oraz dwukrotną mistrzynią świata do lat 23 w kolarstwie torowym. W 2010 roku wystąpiła na mistrzostwach świata w Kopenhadze, zajmując piąte miejsce w indywidualnym wyścigu na dochodzenie oraz drużynowym wyścigu na dochodzenie, a w wyścigu punktowym była ósma. W 2012 zdobyła mistrzostwo świata w szosowym wyścigu drużynowym.

W tym roku kobiety rywalizowały o medale na takiej samej trasie jak juniorzy, zatem aby zdobyć medal, trzeba było jak najszybciej pokonać 22-kilometrową płaską jak stół trasę po ulicach Florencji. Jako pierwsza walkę o medal podjęła Dunka Annika Langvad, która miała jeden z pierwszych numerów startowych i na mecie objęła zdecydowane prowadzenie. Jednak to właśnie van Dijk okazała się poza zasięgiem rywalek. Holenderka przejechała trasę w czasie 27:48.18. Dla Holenderki jest to już drugi złoty medal na tych mistrzostwach, w niedzielę bowiem razem z koleżankami z zespołu Specialized-Lululemon wygrała drużynową jazdę na czas.

Niezły występ ma za sobą Eugenia Bujak. Nasza rodaczka uplasowała się na 16. miejscu, tracąc do Van Dijk minutę i 48 sekund. Gratulacje dla obu Pań!