Jeśli pobierasz w Holandii zasiłek i nie nauczyłeś się jeszcze języka, możesz go wkrótce stracić Praca i pieniądze
MN/Anna Soroko 30 stycznia 2018
20:02

Jeśli pobierasz w Holandii zasiłek i nie nauczyłeś się jeszcze języka, możesz go wkrótce stracić

Skomentuj
Jeśli pobierasz w Holandii zasiłek i nie nauczyłeś się jeszcze języka, możesz go wkrótce stracić fotolia.com/ fot. Janine/ royalty free
Według Tamary van Ark, holenderskiej sekretarz stanu odpowiedzialnej za kwestie społeczne i pracę, lokalne władze nie robią wystarczająco wiele w celu zapewnienia, że osoby z zagranicy, pobierające zasiłek (bijstand), będą uczyć się języka niderlandzkiego, a w efekcie znajdą w Holandii pracę.

Bijstanduitkering – zasiłek pozwalający na „przetrwanie”, przysługujący osobom powyżej 18 roku życia, mieszkającym w Holandii, nie posiadającym prawa do żadnego innego zasiłku (np. dla bezrobotnych), które nie posiadają dochodów ani majątku wystarczających do przeżycia (liczy się do tego także majątek partnera lub partnerki). Aby bijstanduitkering otrzymać, należy znać język niderlandzki na poziomie minimum podstawowym, uczyć się tego języka oraz współpracować z lokalnym samorządem w celu znalezienia pracy.

Reklama
Lokalne samorządy są prawnie zobowiązane do obcinania zasiłków, jeśli osoby pobierające je nie wykazują żadnych chęci zaaklimatyzowania się w kraju i nauczenia języka. Takie prawo weszło w Holandii w 2016 roku. Jednakże wiele władz nie wykonuje w pełni swoich obowiązków, nie zważając na pozytywny efekt, jakie takie cięcia miałyby przynieść.

Prawo pozwala samorządom na obcięcie benefitów najpierw o 20% na 6 miesięcy, a jeśli nie ma żadnej oznaki poprawy – o 40% na kolejne pół roku. W skrajnych przypadkach osoba pobierająca zasiłek może go po roku utracić całkowicie.

Na zlecenie sekretarz stanu narodowe biuro statystyczne CBS przeprowadziło badanie, z którego wynika, że w pierwszej połowie 2017 roku jedynie 20 lokalnych samorządów zmniejszyło wysokość zasiłków obcokrajowcom, którzy nie chcieli uczyć się języka niderlandzkiego, co w sumie dotknęło 50 osób.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile osób nieznających języka pobiera w Holandii zasiłek. W 110 samorządach, które CBS wzięło pod lupę, zasiłek pobiera średnio po 66 obcokrajowców, ale 30 samorządów powiedziało, że nie posiada żadnych takich ludzi, podczas gdy inne 30 stwierdziło, że ma ich ponad 100.

Van Ark zapowiedziała, że planuje w marcu spotkanie z przewodniczącymi, aby omówić obecną strategię i zmusić samorządy do egzekwowania prawa.
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas