Pracodawcy chcą większej kontroli: alkotesty, testy na obecność narkotyków, wgląd w historię choroby Praca i pieniądze
MN/Anna Soroko 11 marca 2018
18:01

Pracodawcy chcą większej kontroli: alkotesty, testy na obecność narkotyków, wgląd w historię choroby

Skomentuj
Czy zmiany w prawie ochrony prywatności są potrzebne? fotolia.com/ fot. MG/ royalty free
Organizacje zrzeszające pracodawców – MKB Nederland i VNO-NCW chcą zmian w prawie ochrony prywatności, które mogłyby pozwolić im na sprawowanie większej kontroli nad swoimi pracownikami. Chodzi o możliwość przeprowadzania testów na obecność alkoholu i narkotyków we krwi oraz o dostęp do informacji na temat osób chorych, przebywających na zwolnieniu.

Bezpieczeństwo

Obecnie testy na obecność alkoholu i innych używek w organizmie przeprowadzać można na pracownikach wykonujących konkretne zawody, jak na przykład pilotach czy maszynistach.

Jednak, według pracodawców, należy rozszerzyć tę możliwość także na inne zawody. W ten sposób firmom i przedsiębiorstwom dużo łatwiej będzie dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, a także – w przypadku chorób – wspomagać ich w uzyskaniu odpowiedniej pomocy. Dzięki temu szybciej wrócą do zdrowia (i do pracy).
Reklama

Przeciw zmianom

W czwartek w niższej izbie holenderskiego parlamentu debatowano na temat nowego prawa ochrony prywatności. Związki zawodowe FNV i CNV wyraziły już oficjalnie swoje zdanie w sprawie proponowanych przez pracodawców zmian. Jak można się spodziewać, całkowicie nie zgadzają się z tą dość kontrowersyjną propozycją.

Problem prywatności chorych pracowników i tak stoi w wielu przypadkach pod znakiem zapytania, gdyż lekarze medycyny pracy i lekarze zakładowi pozostają niekiedy zależni od pracodawcy.  

źródło: stap.nl / nu.nl
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas