Stocznia z Groningen wprowadza równe płace. Nie pominie pracowników z Polski Praca i pieniądze
Redakcja 10 lipca 2018
09:50

Stocznia z Groningen wprowadza równe płace. Nie pominie pracowników z Polski

Skomentuj
W stoczni Pattje Polacy pracują m.in. jako spawacze. Inny zakład zlokalizowany w Waterhuizen, Groningen Shipyard (na zdjęciu), również zatrudniający obcokrajowców, także zdążył zadbać o jednolite płace dla nich. wikimedia.org/ fot. Wutsje/ CC BY-SA 3.0
Federacja Holenderskich Związków Zawodowych (FNV) i zakład przemysłowy Pattje w Waterhuizen (Groningen) 4 lipca zawarli umowę, na mocy której zatrudnieni w stoczni pracownicy z Europy Środkowo-Wschodniej otrzymają bardziej korzystne umowy.
Oprócz zapewnienia 40 pracującym w Pattje Polakom i Rumunom stałego zatrudnienia ich stawki zostaną wyrównane do pensji holenderskich kolegów po fachu z Waterhuizen. FNV mówi o dużym znaczeniu porozumienia dla regionu i lokalnego rynku pracy.
Reklama

Równe płace za równą pracę

40 pochodzących m.in. z Polski pracowników stoczni w Waterhuizen dzięki działaniom związków zawodowych otrzyma podwyżki i stabilne umowy. Zatrudnieni w Pattje imigranci z Europy Środkowo-Wschodniej zajmują tam stanowiska spawaczy, ślusarzy oraz monterów rur. Wyrównanie płac do holenderskiego pułapu i zmiany kontraktu w praktyce mają oznaczać 38 godzin przepracowanych tygodniowo, z możliwością maksymalnie 10 nadgodzin. Mogą również liczyć na premię 50 euro miesięcznie i płatnego zwolnienia lekarskiego.
Dotychczas na podobny krok zdecydowała się jeszcze jedna stocznia w regionie, Groningen Shipyard. Federacja Holenderskich Związków Zawodowych ma zamiar nie poprzestawać na dwóch zakładach przemysłowych w północnej części kraju. Za cel FNV obrała sobie bowiem zniwelowanie zjawiska „taniej siły roboczej”.
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Tylko zalogowani użytkownicy mogą w pełni korzystać z portalu Rejestracja jest darmowa i trwa mniej niż minutę
lub dołącz przez
Facebook

Bliżej nas