Tomasz Gollob mistrzem świata na żużlu. Sebastian Ułamek najlepszym żużlowcem Europy

ZumaPress
Tomasz Gollob po raz pierwszy w swojej karierze został indywidualnym mistrzem świata na żużlu! Polski żużlowiec występem w Grand Prix Włoch udowodnił, że jest najbardziej utytułowanym polskim żużlowcem w historii.

39-letni Gollob w Terenzano jeździł fantastycznie zapewniając sobie tytuł już przed wyścigiem finałowym.

„Rok 2010 to jest mój rok!" - Zawsze marzyłem o zdobyciu tego tytułu i w końcu się udało" To był dla mnie bardzo ważny i przede wszystkim fantastyczny wieczór! Jeszcze raz wszystkim wam dziękuję, zrobiłem to dla kraju, dla wszystkich, którzy we mnie wierzyli - 20 lat zajęło mi, aby zdobyć to mistrzostwo" - powiedział po zawodach polski zawodnik.

Podczas ceremonii obrońca tytułu i trzykrotny mistrz świata, Jason Crump. Australijczyk wręczył Polakowi plastron z numerem "1" na którym napisał nazwisko nowego czempiona.

„Gratuluję !To był twój fantastyczny sezon i na pewno będziesz godnym mistrzem", powiedział Crump.

Jak do tej pory Gollob jest drugim polskim mistrzem świata. W 1973 roku tytuł wywalczył Jerzy Szczakiel na torze w Chorzowie.

Tomasz Gollob od kilkunastu lat pozostaje w ścisłej światowej czołówce - zdobył dotąd sześć medali IMŚ, ale żadnego złotego. W dorobku ma dwa srebrne medale i cztery brązowe. Pięć razy stawał na najwyższym stopniu podium drużynowych mistrzostw świata. Jest ośmiokrotnym indywidualnym mistrzem Polski.

W 1999 roku zajął pierwsze miejsce w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego polskiego sportowca. W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju sportu żużlowego.

Sebastian Ułamek najlepszym żużlowcem Europy

Sebastian Ułamek po raz pierwszy w historii został w Tarnowie indywidualnym mistrzem Europy w jeździe na żużlu. W sobotę zawodnik Tauronu Azotów Tarnów, zwyciężył we wszystkich wyścigach uzyskując najlepsze czasy na torze.

Wicemistrzem Europy został Czech Ales Dryml, a brązowy medal zdobył Andrij Karpow z Ukrainy.

Indywidualne Mistrzostwa Europy rozgrywane są od 2001 roku i nie cieszą się większą renomą. Mimo tego w dziesięcioletniej historii Polacy maja na koncie już trzy tytuły mistrzów Europy. Oprócz Ułamka złote medale zdobywali w przeszłości Krzysztof Jabłoński i Krzysztof Kasprzak.