Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Amsterdam, Holandia
  • Rotterdam, Holandia
  • Haga, Holandia
  • Utrecht, Holandia
  • Eindhoven, Holandia
  • Tilburg, Holandia
  • Groningen, Holandia
  • Breda, Holandia
  • Nijmegen, Holandia
  • Enschede, Holandia

1 EUR

Wydarzenia

Tysiące litrów chemikaliów w domu w Hadze. Ewakuowano około 200 mieszkańców

Redakcja

20 lipca 2026 13:04

Udostępnij
na Facebooku
Tysiące litrów chemikaliów w domu w Hadze. Ewakuowano około 200 mieszkańców

Akcja służb po odkryciu laboratorium narkotykowego w Hadze. Zdjęcie ilustracyjne. MojaNiderlandia

Około 200 mieszkańców ulicy Meidoornstraat w Hadze musiało opuścić swoje mieszkania po odkryciu działającego laboratorium narkotykowego. W jednym z budynków znaleziono urządzenia służące do produkcji narkotyków oraz duże ilości niebezpiecznych substancji chemicznych.
Laboratorium odkryto w piątek 17 lipca po zgłoszeniu dotyczącym nietypowego, silnego zapachu wydobywającego się z jednego z domów. Na miejsce skierowano policję, straż pożarną, pogotowie oraz specjalistyczne zespoły zajmujące się zabezpieczaniem laboratoriów narkotykowych.

Laboratorium w środku dzielnicy mieszkalnej

Zgłoszenie wpłynęło do służb około godziny 13.00. Po wejściu do budynku funkcjonariusze odkryli działające laboratorium oraz substancje, które prawdopodobnie były wykorzystywane do produkcji syntetycznych narkotyków.

Według lokalnych mediów laboratorium znajdowało się w gęsto zabudowanej części dzielnicy Segbroek. W budynku zgromadzono kilka tysięcy litrów chemikaliów przechowywanych w różnych pojemnikach. Ze względu na ryzyko niebezpiecznej reakcji substancji całego procesu nie można było po prostu natychmiast zatrzymać.

Służby zdecydowały więc o ewakuacji mieszkańców kilkudziesięciu pobliskich domów. Było to działanie zapobiegawcze, które miało ograniczyć ryzyko kontaktu ludzi z chemikaliami podczas opróżniania budynku.

Około 200 osób musiało opuścić domy

Największą operację przeprowadzono w sobotę 18 lipca. Mieszkańcy wraz ze zwierzętami domowymi zostali poproszeni o opuszczenie budynków. Dla ewakuowanych przygotowano tymczasowe miejsce pobytu w urzędzie dzielnicy przy Fahrenheitstraat.

Według informacji przekazywanych przez holenderskie media ewakuacja objęła około 200 osób. Specjalistyczna firma wspólnie z policją usuwała z laboratorium pozostałe substancje i sprzęt.

Mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów w sobotę około godziny 23.00, kiedy zakończono najważniejszą część operacji. Władze Hagi poinformowały, że nie występuje już bezpośrednie zagrożenie dla okolicy.

Ze względu na utrzymujący się zapach zalecono jednak, aby przez pewien czas nie otwierać okien.

Czterech zatrzymanych

W związku z odkryciem laboratorium zatrzymano czterech mężczyzn.

Pierwszy z nich, 39-letni mieszkaniec Hagi, został znaleziony w budynku. Według policji miał kontakt z znajdującymi się tam płynami. Mężczyznę przewieziono do szpitala, a następnie zatrzymano.

Później policja aresztowała również:

    • 34-letniego mieszkańca Voorburga,

    • 44-letniego mieszkańca Hagi,

    • 71-letniego mieszkańca Lejdy.


Policja ustala, jaką rolę poszczególni zatrzymani odgrywali w działalności laboratorium.

Burmistrz: skrajnie nieodpowiedzialne

Do wydarzeń odniósł się burmistrz Hagi Jan van Zanen. Podkreślił, że prowadzenie laboratorium narkotykowego w gęsto zaludnionej dzielnicy było nie tylko nielegalne, lecz także skrajnie nieodpowiedzialne.

Obecność łatwopalnych, toksycznych lub reagujących ze sobą chemikaliów może prowadzić do pożaru, wybuchu albo skażenia budynku i jego otoczenia. Szczególnie niebezpieczne są laboratoria urządzane w domach mieszkalnych, ponieważ zagrożeni są również sąsiedzi, którzy nie wiedzą, co dzieje się za ścianą.

Policja szuka świadków

Śledztwo w tej sprawie nadal trwa. Policja prowadzi badania zabezpieczonych urządzeń i substancji oraz sprawdza, jaki rodzaj narkotyków mógł być produkowany w budynku.

Funkcjonariusze prowadzą także rozmowy z mieszkańcami okolicy i apelują do osób posiadających informacje, zdjęcia lub nagrania o zgłaszanie się. Informacje można przekazać policji również anonimowo za pośrednictwem Meld Misdaad Anoniem.

Po czym można rozpoznać laboratorium narkotykowe?

Holenderska policja zwraca uwagę, że podejrzane laboratorium może zdradzać intensywny chemiczny zapach przypominający aceton, amoniak lub anyż. Sygnałem ostrzegawczym mogą być także zasłonięte okna, nietypowa wentylacja, częste dostawy beczek i kanistrów albo ruch w budynku o nietypowych porach.

Policja ostrzega, aby nie wchodzić samodzielnie do podejrzanego miejsca i nie dotykać znalezionych pojemników. W przypadku bezpośredniego zagrożenia należy oddalić się na bezpieczną odległość i zadzwonić pod numer 112.

Źródła


    • Politie.nl

    • Gemeente Den Haag
Gość
Wyślij


Bliżej nas