W zestawieniu najbogatszych krajów świata Holandia zajmuje aż czwartą pozycję! Tak głosi najnowsza edycja Global Wealth Report, opublikowana we wtorek przez niemieckiego ubezpieczyciela Allianz.
W roku 2013 każdy Holender wart był średnio 71.430 euro, czyli o 3.8% więcej niż w roku 2012.
Majątek obliczany jest poprzez zsumowanie osobistych oszczędności, inwestycji i nieruchomości, a następnie przez odjęcie długów, takich jak kredyt hipoteczny.
Holandię w zestawieniu wyprzedzają Szwajcaria, Stany Zjednoczone i Belgia. W porównaniu z poprzednią edycją raportu Holendrzy podskoczyli do góry o jedno oczko.
Przy tworzeniu raportu pod lupę wzięto aż 50 krajów z całego świata. Na jego podstawie stwierdzić można, że w roku 2013 cały świat stał się odrobinę bogatszy. Przyrost wysokości 9.9% jest najwyższy od roku 2003. Wzrost ten zawdzięczać należy wyjątkowo dobrze rokującym przemianom na giełdach w Japonii, Europie i Stanach Zjednoczonych.
W pierwszej dziesiątce, tuż za Holandią, plasują się Japonia, Szwecja, Tajwan, Kanada, Singapur i Wielka Brytania.
Polska nie wypada przy Holandii zbyt kolorowo. Wystarczy porównać średnią kwotę 71.430 euro przypadającą na Holendra z polskimi … 5.954 euro.
z: allianz.nl /Allianz Global Wealth Report 2014