Młodzi ludzie pochodzący z mniejszości etnicznych wciąż mają większy problem ze znalezieniem zatrudnienia niż ich rówieśnicy

Czy Holandia zdoła poradzić sobie z tym problemem? Fotolia/Royalty free
Wykształcenie
Część przyczyn takiego stanu rzeczy da się wyjaśnić w dość prosty sposób, jednak nie wszystkie. Osoby należące do mniejszości etnicznych mają o 20 procent mniej szans na znalezienie w zdobytym zawodzie odpowiedniej pracy niż ich niderlandzcy koledzy.
Mniejszości w procentach
Jedynie 58 procent młodych kobiet pochodzących z Antyli Holenderskich w ciągu roku od zakończenia edukacji znajduje pracę. Dla porównania, wśród dziewcząt nieposiadających korzeni imigranckich, jest to aż 85 procent.
Wśród mężczyzn zestawienie to nie wygląda dużo lepiej. W ciągu 12 miesięcy od momentu zdobycia wykształcenia zaledwie 63 procentom młodych ludzi pochodzących z Maroka udaje się znaleźć pracę (70 procentom z rodzin tureckich), podczas gdy 87 procent natywnych mieszkańców Niderlandów nie ma z tym wielkiego problemu.
Rodzina i wykształcenie
Co do młodych mężczyzn, to często wybierają oni kierunki takie, jak ekonomia czy administracja, a zapotrzebowanie na absolwentów o takim wykształceniu nie jest obecnie zbyt wysokie.
Oprócz tego liczą się także sieci znajomości, które obywatele Niderlandów budować mogą nawet przez pokolenia. Rodziny imigrantów często po przybyciu do kraju muszą wpierw przejść proces asymilacji oraz przebić się przez barierę językową, a dopiero później zaczynają nawiązywać szersze znajomości.
Oczywiście największy problem stanowi jednak dyskryminacja, z która państwo stara się walczyć od lat, jednak niektórzy pracodawcy wciąż żywią uprzedzenia wobec osób pochodzących z innych grup etnicznych.
To może Cię zainteresować
01-03-2020 11:23
0
0
Zgłoś