Mundial 2018: jak należy traktować flagę Rzeczypospolitej Polskiej w czasie kibicowania Czytelnia
Judyta Szynkarczyn 13 czerwca 2018
13:15

Mundial 2018: jak należy traktować flagę Rzeczypospolitej Polskiej w czasie kibicowania

Skomentuj
Polscy kibice na meczu Polska-Rosja w Warszawie w ramach EURO 2012. Flickr.com/Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland Follow
Już jutro, 14 czerwca, rozpoczynają się Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018, które odbędą się na 12 stadionach na terenie Rosji. Reprezentacja Polski jest jednym z uczestników tegorocznych rozgrywek, stąd ogromne zainteresowanie rodaków, również tych przebywających w Holandii, tym wydarzeniem, a kibicowaniu na pewno towarzyszyć będzie biało-czerwona flaga. Ale czy na pewno wiesz, jak obchodzić się z tym symbolem z należytą godnością?

Ustawa o godle, barwach i hymnie RP

Przy wielu okazjach, w czasie których podkreślanie swojego przywiązania do kraju jest istotną kwestią, dochodzi do traktowania symboli narodowych w sposób odbiegający od przyjętych norm – również tych prawnych. W wielu wypadkach może to być działanie nieświadome, co wciąż stanowi niewystarczające usprawiedliwienie. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto uwrażliwić się na kilka ważnych informacji dotyczących flagi Polski.

Art. 4. 1. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
2. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
[...]
Art. 5. 2. Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.~http://prawo.sejm.gov.pl/

Charakter używania barw określono w artykule 15:

Art. 15. Godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej są umieszczane, a hymn Rzeczypospolitej Polskiej wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający im należną cześć i szacunek.~http://prawo.sejm.gov.pl/

Wcześniejszy zapis rozjaśnia także kwestie przyziemne:

Art. 7. 3. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej zaleca się podnosić lub umieszczać na budynkach mieszkalnych lub przed budynkami mieszkalnymi oraz na budynkach lub przed budynkami, w których prowadzi się działalność gospodarczą lub w innych miejscach niż wymienione w ust. 1 i 2 – z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.~http://prawo.sejm.gov.pl/

Wywieszenie flagi RP na swoim domu z okazji mundialu jest dozwolone. Barwy biało-czerwone mogą nam także towarzyszyć w trakcie kibicowania w lokalu, w którym oglądamy transmisję z meczu. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach formalnych, które, nawet nieświadomie, mogą być obrazą dla symbolu państwowego.

Flaga w praktyce

Wielokrotnie mogliśmy być świadkami zachowań wobec symbolu RP „bez należnej czci i szacunku”. Flagi nie można traktować jak kawałka innego materiału: powinna być czysta, wyprasowana, umieszczana w taki sposób, aby nie dotykała podłoża – o ostatniej kwestii należy także pamiętać w trakcie mocowania i zdejmowania sztandaru np. do budynku.

Podczas niesprzyjających warunków pogodowych (silne opady deszczu, mocny wiatr) flagę należy zdjąć. Jeśli materiał ulegnie zaplątaniu, trzeba ją rozplątać. Eksperci od protokołu dyplomatycznego podkreślają również, że flaga pozostawiona na noc powinna być oświetlona.

Jeśli symbol RP nie będzie już nadawał się do użytku, musi zostać zniszczony w sposób adekwatny do swojej rangi, a więc z godnością. Biało-czerwony materiał powinno się spalić (najlepiej w miejscu niepublicznym) lub pociąć w taki sposób, aby barwy zostały od siebie oddzielone. Ta sama zasada tyczy się papierowych sztandarów, które zabieramy ze sobą na różne wydarzenia: nie powinny zostać porzucone czy wyrzucone na śmietnik.
Załącznik nr 2 z Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych
Załącznik nr 2 z Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski

Godło we fladze?

Ważną kwestią jest godło we fladze, które możemy wielokrotnie obserwować w wielu miejscach. Taki rodzaj symbolu nie powinien być używany przez obywateli, ponieważ jest przeznaczony dla konkretnych instytucji, o czym mówi cytowana wcześniej ustawa. Należą do nich placówki dyplomatyczne, lotniska, a także np. statki morskie itp.
Na fladze nie powinno się umieszczać również żadnych symboli, napisów, znaków czy dekoracji. Nie powinna ona służyć jako zasłona czy obrus.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hadze, jako placówka dyplomatyczna, ma prawo do używania flagi z godłem.

Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Tylko zalogowani użytkownicy mogą w pełni korzystać z portalu Rejestracja jest darmowa i trwa mniej niż minutę
lub dołącz przez
Facebook

Bliżej nas