Sinterklaas kontra Kerstman: kto jest prawdziwym Świętym Mikołajem?

Czym Sinterklaas różni się od Kerstmana? flickr.com/Bennilover/CC BY-ND 2.0
Dwóch Mikołajów
Tradycyjny Sinterklaas
Takie przedstawienie Mikołaja nie jest także obce nam, Polakom.
W Holandii Święty ten posiada niemalże rangę celebryty i co roku hucznie witany jest w kraju wiatraków, do którego przybywa tradycyjnie parostatkiem z odległej Hiszpanii w otoczeniu wesołych pomocników, Zwarte Pietów (Czarnych Piotrusiów).
Od połowy listopada do 6 grudnia Sinterklaas gości w Holandii i obdarowuje grzeczne dzieci drobnymi podarkami, które wkłada do ustawionych przy drzwiach, wyczyszczonych bucików. Ostatniej nocy przynosi on na pożegnanie największy prezent, po czym wraca do Hiszpanii na kolejny rok.
Kto w takim razie zostawia prezenty pod choinką w nocy z 24 na 25 grudnia?
Nowoczesny Kerstman
Tak naprawdę ustawianie w domu kolorowej choinki i obdarowywanie się prezentami w święta nigdy nie było typową, holenderską tradycją. Za podarki odpowiedzialny był Sinterklaas, a Boże Narodzenie obchodzono dość skromnie, a z pewnością nie z taką pompą, jak na przykład w Polsce.
Kerstman stworzony i wypromowany został w Holandii tak naprawdę po to, aby ludzie wydawali więcej pieniędzy z okazji świąt. Jest on znany na całym świecie: mieszka w Laponii, jeździ saniami zaprzężonymi w renifery, jego pomocnikami są elfy, a w wigilijną noc wchodzi on do domów przez komin i zostawia prezenty dla wszystkich domowników.

To może Cię zainteresować