Nie tak dawno mój drogi siostrzeniec ponownie wprowadził mnie w szachy. Jest ode mnie młodszy o około 15 lat i podejrzewam, że za każdym razem pozwala mi wygrywać, hehe, ale nie mam nic przeciwko Tweakbox https://vlc.onl/ .

Pobrałem dobrze znaną aplikację szachową, prawdopodobnie najbardziej akceptowaną przez nas, mieszkańców Zachodu, widziałem też wielu ludzi na całym świecie.

Zaczynam rozumieć, jak poruszać się instynktownie, jak wyczuwać myśli innych graczy i uważam to za całkiem czarujące, ośmielę się powiedzieć… Odurzające (w pozytywny sposób).

Nie mam na celu nic poważnego z szachami poza zabawą od czasu do czasu. Jednak pomaga mi w sposób, w jaki tylko kilka ćwiczeń umysłowych może. Szybkie myślenie i długoterminowa strategia.

Lubię grać w gry z 1 minutowymi timerami (w sumie 1 minuta dla każdego gracza) i 14 dniami na ruch (14 dpm W ten sposób każdy gracz ma 14 dni na wykonanie ruchu). Nie trzeba dodawać, że gram wiele 14 dpm na raz.

Timery 1-minutowe: Szybkie myślenie. Głównie instynkt i podświadoma strategia na ostatnie sekundy. Myślę, że wraz z praktyką można rozwinąć umiejętności szybszego i dokładniejszego podejmowania decyzji.

14dpm: Czysto świadome decyzje są podejmowane, próbujesz odgadnąć ruchy innych facetów, znając możliwe sposoby, w jakie może to zrobić przeciwnik. Z praktyką nauczysz się odróżniać lekkomyślnych graczy od spokojnych graczy, a ruchy, które przewidujesz, zaczynają być większe.

Od czasu do czasu gram też w 10-minutowe gry z timerem, ale osobiście wolę 1-minutowy timer i 14dpm.