Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

umowa o prace / kontrakt - Holandia

Czytali temat:
Grzesiek R Tomi Odmg Ligas33 (3803 niezalogowanych)

()
Początkujacy
Witam was

pracuje legalnie od 1.04.2010r prywatnie u Holendra bez zadnych bior pracy etc .
Jedyne papiery jakie dostalem na wstepie do podpisania to jakie mam zarobki netto /brutto , i na co jest odciagana roznica -netto/ brutto . Moj problem to taki ze do dzis nie widzialem kaontraktu , pomomo moich staran , i zapewnien szefa ze TAK pracuje legalnie . Gdy po raz enty pytalem o kontrakt to odpowied byla typu - ze jak przez pierwszy rok zostalem zatrudniony i mialem kontrak na pierwszy rok(ktorego tez nie widzialem na oczy) to nastepne lata ida automatycznie -jesli nie zostalem zwolniony tzn ze jestem nadal ale . juz zadne kontrakty na nastepne lata nie sa potrzebne . cos czuje ze mnie w H*ja robi szef i jego ksiegowa . ostatnio szef powiedial zebym zalatwil papiery jakie potrzebuje (umowe) a on podpisze -wydaje mi sie to smieszne bo to powinno lezec w jego obowiazku.
Dlatego zwracam sie do Was z zapytaniem jak to wkoncu jest? taki by poznie3j na mocy prawa polskiego byl przydatny ,chociazby do glupiego kredytu badz poswiadczenia ze sie pracuje/pracowalo legalnie z NL.

prosze o sugestie i porady

pozdrawiam
Zgłoś wpis
34 Posty

()
Bywalec
wydaje mi sie ze jak sie rozliczysz z podatku to wyjdzie czy szef placil podatki. Do tego potrzebny ci bedzie oczywiscie jaaropgave ktory juz powinienes dostac . A jesli szef nie chce ci dac kontraktu to albo cos kreci albo po prostu nie podchodzi powaznie do sprawy...
Zgłoś wpis

()
Początkujacy
No chlopie chyba cie w chuja robi. Powinienes dostac kontrakt w momencie kiedy cie zatrudnil. oczywiscie zdarza sie ze zwlekaja do tygodnia lub dwoch bo ze tak powiem leniwi sa hehe scieme ci zapodaje. W kontrakcie jest dokladnie wymienione na jaki okres czasu w jakie dni pracujesz, od ktorej do ktorej, ile godzin podczas dnia, ile godzin w tygodniu kwota wynagrodzenia brutto ile vakacyjnego odporwadzaja, jaka grupa zaszeregowania, jaka funkcja, w jakim byznesie robisz i inne tam takie pierdoly. Jesli kontrakt jest na rok to po roku musi ci dac kolejny, przykladowo na rok. Nie jestem pewien ale chyba 4 kontrakt musi byc na stale lub najczesciej kaza jechac do polski i po 3 miesiacach wrocic i od nowa daja kontrakty na roczek. Robia tak dlatego poniewaz nie chca dac VAST kontraktu. Pisze ze nie jetem pewien jesli chodzi o 4 poniewaz sam dostalem po rocznym kotrakcie VAST kontrakt i wiem jedno pracodawca jest zobowiazany wysylac ci tak zwany solarisloon poczta lub przez neta mozliwosc wgladu do takich informacji. Tam jest wszystko wyjasnione ile procent idize na ubezpieczenie, wakacyjne i inne podatki i na koncu kasa ktora wplynie ci na konto. Jesli tego nie dostajesz to na bank zapieprzasz dla niego na czarno. Walcz o umowe bo jesli cos sie stanie bedziesz w czarnej dupie, nie beda ci przyslugiwaly zadne zasilki ani sluzba zdrowia a jeszcze gorzej jesli za parenascie lat okaze sie ze na twoim koncie emerytalnym nie ma ani grosza i na starosc zeby w sciane ze tak powiem. Pozdrawia
Zgłoś wpis
551 Postów

()
Latający Holender
Dostales juz moze jaaropgave ? lub masz moze wyciagi z wyplat ?
jzeli nie to sprawdz na wyciagu z banku jak sa opisywane przelewy z wyplat i czy z konta firmowego czy z prywatnego sa przelewane.
JEsli jestes zameldowany to wyrob sobie digid i zaloguj sie na np SVB i tam sprawdz czy oplacane sa stawki na AOW ( jeseli pracujesz bez CAO to podejzewam ze nie bedzie oplacany dodatkowy filar poprzez pracodawce) .
Jest jeszcze prostszy sposob na sprawdzenie czy pracujesz na czarno czy na legalu
Dzwonisz do podatkow i prosisz o IB 60 za rok np 2010 lub 2011 .Jesli takowy ci wystawia bedziesz wiedzial ile i u kogo zarobiles. Mozesz tez zadzwonic do UWV i poprosic o formularz E104 .
Mimo ze nie masz umowy w reku a dostajesz jaaropgave lub wyciagi z wyplat lub masz potwierdzenie wplat przez twojego pracodawce ( wyplata za miesiac xx ) na koncie to masz prawo za soba . Jesli brak wszystkich tych faktow to robia ciebie w bambuko i wcale wazeliny nie potrzebuja .
Zgłoś wpis

()
Początkujacy
Dawniej sie pytalem w urzedzie i potwierdzili to ze jak dostalem kontrakt na pierwszy rok i po roku nie dostalem wypowiedzenia to jestem nadal zatrudniony i nie potrzebuje nowego kontraktu na nastepne lata - takie info dostalem w urzedzie Zwolle , ale ja nawet nie widzialem pierwszego kontraktu :/ ,

solaris dostalem w 2010r 2 miesiace po zatrudnieniu

jest stawka netto i brutto i wszystko co odciagane czyli

BPL werknemer 2,25%
SAZAS werknemer 0,70%
WUT 0,025%
Loon voor SUV
ZVW 7,05%
ZVW vergoeding 7,05%
fiscal loon
premie WGA 0,295%

dostalej juz drugi jaaropgave (pracuje dwa lata ) i zawsze rozliczenie jest cacy , skladki i podatki mam odciagane bo nawet mi przyszlu formularze do jakis funduszy emerytalnych

Baileys jaaropgave, i wplaty co miesiac na konto mam choc wplaty nie wiem czy z firmy czy z priv konta ale chyba z formy bo nawe jak jestem w pl 2 miesiace to wplaty i tak wplywaja zawsze w terminie , wiec cos jest na rzeczy .

A ja chce miec kontrakt w lapie by np pokaac go w pl i potfierdzic nim ze pracowalem w Nl legalnie ,, kontrakt ktory polski urzad pracy honoruje i jest legalny w swietle prawa .. poprostu chce takie zabezpieczenie , ale jak mam go uzyskac ... szef jest spoko dla mnie nigdy nie bylo problemow i zawsze odpowiada ze pracujemy legalnie , ale on nie ma innych pracownikow i nikomu nie dawal kontraktu z tego co wiem tylko ja z kumplem sie ubiegamy o to inni malolaty dorabiaja w wekendy wiec bez kontraktow . sam juz nie wiem jak to ugryzc :/
Zgłoś wpis

()
Początkujacy
jak dostalem formularze fundszy emerytalnych holenderskich to odciagane sa skladki na nie , bo ja nic nie zalatwialem na wlasna reke w tym kierunku , oraz sa papiery typu jarograf i potwierdenia wplat wiec chyba troche mnie to uspokaja jakos ale nie daje koncowej satysfakcji ..i celu :/
Zgłoś wpis

()
Początkujacy
nikt nic nie poradzi wiecej ? szef mowi ze nie wie jaki ma mi dac kontrakt bo nie dawal nikomu jeszcze i nie wie jak go robic heh ,,,
Zgłoś wpis

()
Początkujacy
thomasbmw napisał:
nikt nic nie poradzi wiecej ? szef mowi ze nie wie jaki ma mi dac kontrakt bo nie dawal nikomu jeszcze i nie wie jak go robic heh ,,,

Ja ci cos poradze szukaj sobie nowej normalnej firmy chyba ze chcesz posiedziec tutaj jeszcze z rok to daj sobie spokoj bo nie warto lub jesli zarabiasz wiecej niz przecietnie i masz glowe na karku i bedziesz wiedzial jak ta kase inwestowac aby zdobyc w pozniejszym czasie niezaleznosc finansowa. Jesli chcesz tu zostac jeszcze dlugo dlugo to spierda.... bo za jakis czas mozesz byc smutny bo aby szef nie wiedzial jaki ci ma dac kotrakt toc to smierdzi jakas sciema lub cwaniactwem a na pewno niekompetencja. Pozdraiwam
Zgłoś wpis

()
Początkujacy
to ze smierdzi to wiem .. inaczej bym tematu nie zakladal ,, robie na prywatce nie przez firme czy biuro a on nie dawal nikomu kontraktu jescze to nie wie . za pare dni rozmowa z nim i sie okarze
Zgłoś wpis
475 Postów
Patboy !!!
(Patboy)
Latający Holender
Heja kolego
Mam rozwiazanie na twoja niepewnosc
Poprostu spytaj sie o werkgeversverklaring(potwierdzenie pracy czy cos takiego)
jezeli masz ten kontrakt to on bedzie on w stanie ci dac to potwierdzenie.
Kazdy jeden pracodawca jest tutaj zobowiazany ci to dac naprzyklad ,przy kupnie lub wynajeciu domu czy wzieciu pozyczki itd.
sprobuj sie spytac i daj znac
pozdr
Zgłoś wpis


Bliżej nas