Cześć ,siedząc na grupie facebookowej znalazłem posta mówiącego o tym, iż dyplom psychologii magistra z polskiej szkoły nie jest respektowany w niemczech. Przeszukując głębiej internet znalazłem informacje na temat właśnie tego ,że różne kierunki w różnych krajach są respektowane lub nie na podstawie europejskich umów itp. Natomiast jeśli chodzi o psychologię spotkałem się raczej nie z jednoznaczną odpowiedzią ,większość opinii była typu najlepiej studiować psychologie w tym kraju w którym chcesz mieszkać bo te dyplomy nie są respektowane w przypadku uzyskania ich w innym kraju niż ten w ,którym chce się pracować. W temacie Niderlandii spotkałem się z informacjami ,że nie są ,bądź jedynie ma znaczenie gdzie robisz doktorat żeby pełnić role psychologa znalazłem też informacje na temat certyfikatu EuroPsy jednak (patrz załącznik) z tego co znalazłem w internecie , jest napisane ,że poświadcza o zgodności wykształcenia i praktyki ze standardami krajów europejskich ,JEDNAKŻE nie uprawnia do wykonywania zawodu, dla mnie w tym wypadku ten certyfikat wygląda na coś nieistotnego, jednak jeśli się mylę to proszę mnie poprawcie. Jednakże wszystkie te informacje mówią ogólnie o psychologii , stąd też moje pytanie czy dotyczy to wszystkich dziedzin psychologii, takich jak np Neuropsychologia kliniczna,
psychologia kliniczna, psychologia sądowa, psychologia biznesu itd. czy na przykład dotyczy to jednie działów medycznych ,np czy po takiej szkole uznają dyplom do pracy w np. psychologii reklamy ,czy jakimś dziale biznesu czy czegokolwiek innego czy ,właściwie ten dyplom po za granicami polski nie ma znaczenia? Jeśli ktoś z was bardziej się orientuje w tym temacie to prosił bym o odpowiedź ,na FB nie otrzymałem żadnej wiadomości z innymi informacjami , w internecie ich nie znalazłem , a naprawdę cały czas chodzi mi to po głowie, czy dyplom z polskiej szkoły byłby uznawany za granicami naszego kraju ,już nie mówię konkretnie o psychologii klinicznej ale jako o psychologii w ogóle, czy raczej ma on znaczenie tylko w Polsce?