Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Grupa B kilka pytań - Holandia

8 Postów
Dawid Mroczek
(Prezes951)
Początkujacy
Witam.
Od roku 2009 pracuje w holenderskiej firmie(nie przez biuro) na początku dostałem na rok kontrakt A0 po tym kontrakcie dostałem kontrakt A1 również na rok, lecz w połowie tego kontraktu zmieniono mi grupę na B1 i 3 kontrakt, który dostałem nie różni się niczym prócz stawki od kontraktu ludzi, którzy maja grupę A1. Chciałbym wiedzieć co na takim kontrakcie mi przysługuje? Bo zasadniczo nie różni się niczym oprócz stawki i nie wiem czy przysługuje mi jakieś chorobowe czy też urlop płatny. Może powinienem dostać inny kontrakt po prostu? W firmie jak to wszędzie bywa ciężko jest coś wyciągnąć i się dowiedzieć. Czytałem różne artykuły ale tam przeważnie jest mowa o osobach, które pracują przez biuro pracy. Proszę o odpowiedź.
Dawid Mroczek
Zgłoś wpis
551 Postów

()
Latający Holender
prezes nik nie jest jasnowidzem i nie wiemy co jest opisane w Twoim kontrakcie .
Ale jak znam zycie i po przeczytaniu kilku tys . kontrakotw moge sie pobawic w jasnowidza .
*Napewno masz opisane ze w chwili choroby konczy sie twoj kontrakt . W tym wypadku musisz sam sobie wszystko zalatwic w UWV , bo pomimo ze powinien zdlosic ciebie pracodawca do UWV to i tak tego nie robia.
*napewno masz opisane godziny okolo 32 ale to nie sa gwarantowane godziny .
*napewno masz cos o karze w chwili zerwania kontraktu . Tej kary bardzo pilnuja takze uwazaj .
*Jest tez opisane ze po skonczeniu pracy u twojego pracodawcy nie masz prawa pracowac dla innego biura/pracodawcy w okolicy lub danym sketorze przez jakis okrreslony cza , .A nazwaywaja to concurrentiebeding . Kary za nie dotrzymanie tego sa bardzo wysokie i wykonywalne bardzo chetnie przez pracodawce
* masz prawo do 8% pieniezkow wakacyjnych
*masz prawo do 22-24 dni dni wakacyjnych / urlopu platnego po przepracowanych pelnych 12 m-cach . Ten ze urlop jest naliczany w godzinach od przepracowanego kazdego tyg. ilies tam godzin
Ale ty sam tez mozesz odrobic swoja prace domowa i poszukac sobie danego CAO dla twojego sektoru i przebranc przez wszystkie jego tajniki .
MAsz problemy ze znalezieniem dobrego CAO daj znac pomoge poszukac.
Czy napewno tak jest jak wyzej opislam to tego nie wiem napewno bo nie znam twojego kontaktu .
Zgłoś wpis
8 Postów
Dawid Mroczek
(Prezes951)
Początkujacy
tylko Ty mnie zle zrozumiales albo ja zbyt zawile napisalem
nie pracuje przez biuro tylko bezposrednio u pracodawcy wlasnie
moze moglbys przejzec moj kontrakt?
ja nie znam hol a translator to wiesz jak tlumaczy ;/
Zgłoś wpis
551 Postów

()
Latający Holender
podaj lijnka to przejze ten kontrakt .
Zgłoś wpis
8 Postów
Dawid Mroczek
(Prezes951)
Początkujacy
wyslalem Ci na pw
Zgłoś wpis
551 Postów

()
Latający Holender
Twoja firma nie ma /nie podlega pod CAO . Nie masz gwarantowanych godzin a twoje wakacyjne pieniazki sa wyplacane razem z wyplata .Ze wzgledu ze nie masz gwarantowanych godzin placa ci tylko za przepracowane godziny . Jak jest z nadgodzinami i praca w swieta to moze ci odpowiedziec tylko twoj pracodawca lub jego ksiegowa. Dni Urlopowe przysluguja ci jak kazdemu innemu . Sa one naliczane od przepracowanych godzin/dni/tygodni . Chorobowe jak jestes chory musi ci byc wyplacone jak nie przez pracodawce to przez UWV . Pamietaj jednak ze pierwsze 2 a 3 dni chorobowego sa standardowo nie platne . Ot tak jest w NL . Tu w NL nie ma czegos takiego jak L4 ale za to jestes kontrolowany przez lekarza firmowego lub wzywany na rozmowe do ARBO . wpuszczenie kontrolera tak samo jak stawienie sie na wizyte w ARBO jest obowiazkowe. Nie wykonanie ktoregos z nich rowna sie z zawieszeniem chorobowego a nawet po kulku probach zwolnieniem dyscyplinarnym .
W somie to masz najzwyklejszy kontrakt na swiecie , a firma bez CAO ma swoje prawa ustalone od gornie , oczywiscie w granicach prawa .
A ha . Twoj kontrakt moze byc zakonczony wczesniej jak naisano to w kontrakcie , pod warunkiem ze bedzie brany pod uwage czas wypowiedzi czyli 1 miesiac.
Zgłoś wpis
8 Postów
Dawid Mroczek
(Prezes951)
Początkujacy
yhym w ten sposob
a te dni urlopu to nie platne rozumiem tez?
hmm tak tez myslalem bo u nas nic nikomu nie przysluguje, nawet nic o chorobowym nikt nie powiedzial ze nam wgl przysluguje no ale to standard.
u nas tez nikt sie nie odzywa a ja mam zamiar zaczac no ale wole najpierw sie dowiedziec co przysluguje wgl
Zgłoś wpis
551 Postów

()
Latający Holender
dni urlopowe sa dniami platnymi . cos okolo 22-24 dni rocznie .
Dni te mozesz wykozystac na swoj urlop .Czesto tez pracodawca odlicza ci dni wolne jak firma jest zamknieta w dni robocze .
Np.
teraz swieta przypadly na wtorek i srode . dniami normalnymi byl czwartek i piatek , ale wiele firm jest zamknietych i wlasnie te 2 dni bedziesz mial platne z twojego urlopu gdyby twoja firma tez zamknela na te 2 dni .
Jak juz mowilam jak chcesz sie dowiedziec jakie prawa i zasady sa w waszej firmie to zapytaj ksiegowej lub pracodawcy . Jesli firma nie posiada/ nie podlega pod CAO to takowego nie wymusisz bo poprostu maja do tego prawo by takowego nie miec .
Zgłoś wpis
8 Postów
Dawid Mroczek
(Prezes951)
Początkujacy
jeszcze co do chorobowego, jesli firma nie podlega pod CAO to i tak przysluguje mi chorobowe tak?
trzeba byc zameldowanym aby moc dostac chorobowe od lekarza czy tez nie>?
Zgłoś wpis
551 Postów

()
Latający Holender
chorobowe przysluguje ci jak lekarz powie ze jestes chory i nie zdolny do pracy .
W NL nie ma takich wynalzkow jak w PL czym jest L4 . Czy firma podlega pod CAO czy nie , nie ma to wplywu na to czy bedziesz chorowal czy nie . Jak zachorujesz to twoj kontrakt mowi kto ci bedzie pieniazki placil . Czy to twoj pracodawca czy UWV .Jesli nie ma tego opisanego to w chwili chorobowego dowiesz sie niezwlocznie kto ci bedzie placil . Nie musisz byc zameldowanym by dostawac chorobowe . wyplata chorobowego jest uzalezniona czy pracujesz na czarno czy nie . W twoim wypadku nie pracujesz na czarno wiec nie masz sie czym martwic .
Zgłoś wpis


Bliżej nas