Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Czytali temat:
Jan Bosko Jakub Zdżalik olafia Jan-Koj (10423 niezalogowanych)
18 Postów
Lukasz W
(aames)
Bywalec
Mirekb215 napisał:
No widzisz ja tez spokojny i wesoly facet jestem czyli mamy tak samo. No i jest luz. Szczerze pozdrawiam

p.s jesli chodzi o jedzenie to pamietam moj pierwszy przyjazd tutaj. Cala jedna duza torba to same konserwy a pozniej jak zobaczylem ceny to sobie myslalem i na cholere mi te puszki byly hehehe czasami teraz tylko bigosik lub fasolke w sloikach wezme bo mamusi roboty


hehe
przypomniało mi się jak na początku do IE lataliśmy
żarcie, chemia, ciuchy...wszystko co się dało
po 6 latach spędzonych tutaj, perspektywa się trochę zmienia, widocznie do niektórych rzeczy trzeba dojrzeć

pozdrawiam
Zgłoś wpis
78 Postów
Barbara MC
(mexa35)
Gaduła
Chyba mnie nie zrozumiałeś Właśnie tak nie chciałbym żyć, a powiedziałem to w kontekście omijania przepisów, że w ten sposób można podejść do wielu spraw.
Dokładnie o takie info mi chodzi, czy można się starać o dodatek mieszkaniowy, rodzinny... Jakie sa reguły itd itp[/quote]

aames co do dodatku do mieszkania tu sa zasady przyznawania


Uw situatie
•U bent 18 jaar of ouder, of u bent minderjarig en getrouwd.
•U en uw eventuele medebewoners hebben de Nederlandse nationaliteit of hebben een geldige verblijfsvergunning.
•Iedereen die bij u woont, is op uw adres ingeschreven bij de gemeente.
•Uw woning heeft een eigen voordeur, een eigen toilet en keuken.
Uw huur
•U bent jonger dan 65.
Uw huur moet niet lager zijn dan € 209,37 en niet hoger dan € 647,53. Als u jonger bent dan 23 jaar, dan mag de huur niet hoger zijn € 357,37.
•U bent 65 jaar of ouder en heeft een eenpersoonshuishouden.
Uw huur mag niet lager zijn dan € 207,55 en niet hoger dan € 647,53.
•U bent 65 jaar of ouder en heeft een meerpersoonshuishouden.
Uw huur mag niet lager zijn dan € 205,74 en niet hoger dan € 647,53.
Uw inkomen
•U bent jonger dan 65 jaar: als u alleen woont, mag uw inkomen maximaal € 21.450 zijn. Hebt u medebewoners, dan mag uw gezamenlijke inkomen maximaal € 29.125 zijn.
•U bent 65 jaar of ouder: als u alleen woont, mag uw inkomen maximaal € 20.200 zijn. Hebt u medebewoners, dan mag uw gezamenlijke inkomen maximaal € 27.575 zijn.
Uw vermogen
•U bent jonger dan 65 jaar: uw vermogen mag maximaal € 20.661 zijn.
•U bent 65 jaar of ouder: Het hangt van uw inkomen af, hoeveel vermogen u mag hebben:
•Uw inkomen is € 0 tot en met € 13.978: uw vermogen mag maximaal € 48.011 zijn.
•Uw inkomen is € 13.978 tot en met € 19.445: uw vermogen mag maximaal € 34.336 zijn.
•Uw inkomen is meer dan € 19.445: uw vermogen mag maximaal € 20.661 zijn.
Zgłoś wpis
18 Postów
Lukasz W
(aames)
Bywalec
Dziękuję, niestety mogę się tylko domyślać bo nie znam holenderskiego:/
Zgłoś wpis

()
Początkujacy
W takim razie jak masz zamiar sobie poradzic? ( bez cienia zlosliwosci)

Czy masz tu przyjaciol,ktorzy wladaja niderlandzkim,na ktorych mozesz liczyc?

W jaki sposob bedziesz zalatwilal codzienne sprawy,w jakim wieku jest Twoje dziecko?

Warto,bys wiedzial,ze w Holandii dzieci ida do szkoly w wieku lat 4,a co sie z tym wiaze...rozmowy z nauczycielkami,itd.

Znajomosc angielskiego otwiera wiele drzwi,ale nie wszystkie.

W Holandii jezykiem urzedowym jest niderlandzki,nie w kazdej instytucji napotkasz osobe,ktora bedzie na tyle uprzejma,ze bedzie chciala z Toba rozmawiac po angielsku.

Wszystko zalezy od ludzi na ktorych trafisz.

Nie zapomnij o aktach urodzenia,malzenstwa- wszystko przetlumaczone ,badz akty "miedzynarodowe" nie starsze niz 3 miesiace.

To bedzie Ci niezbedene do pierwszego meldunku.

Pozdrawiam i zycze powodzenia.

P.S. Wrocilam przed momentem do Twego pierwszego postu - "nutramigen",czyli jeszcze malenstwo, wiec problem szkoly na razie Cie nie dotyka,zanim malenstwo podrosnie do wieku szkolnego,pewnie bedziecie juz samodzielni w kwestii niderlandzkiego,takze nie jest zle.

Trzymam kciuki,powodzenia
Zgłoś wpis
18 Postów
Lukasz W
(aames)
Bywalec
Cześć,
gdy przyjechaliśmy do IE kilka lat temu prawie zupełnie nie znałem angielskiego. Dziś nie muszę już nikogo prosić o pomoc i radzimy sobie we wszystkich aspektach tutejszego życia. Wiem, że brak znajomości holenderskiego będzie na początku problemem, ale wliczam to w koszta jakie trzeba ponieść przy przeprowadzce Jak do tej pory potencjalnym pracodawcom wystarcza angielski. Myślę, że z czasem poznamy też holenderski i z każdym dniem będziemy radzić sobie coraz lepiej. Nie takie problemy już pokonywaliśmy
Odpowiadając na Twoje pytania, nie mam żadnych znajomych w NL, a na początku będziemy zdani jedynie na angielski. Dziękuję za informacje o dokumentach.

Pozdrawiam!

P.s. Czy można prosić jakiegoś moderatora o usunięcie zbędnych komentarzy z tego postu, tak by stał się bardziej przejrzysty dla czytających? Będę bardzo wdzięczny.
Zgłoś wpis
78 Postów
Barbara MC
(mexa35)
Gaduła
aames a wiec tak w skrocie

* Uw woning heeft een eigen toegangsdeur, een eigen toilet en keuken.
Miejsce zamieszkania ma wlasne drzwi wejsciowe,wlasna toalete i kuchnie

* Uw huur is niet hoger dan € 647,53 en niet lager dan €209,37. Als u jonger bent dan 23 jaar, dan mag de huur niet hoger zijn dan € 357,37
Czynsz nie jest wyzszy niz € 647,53 i nizszy niz € 209,37.W wieku ponizej 23 lat nie wyzszy niz € 357,37

* Uw woning is passend voor uw situatie. Dus bijvoorbeeld niet te ruim of te duur. De gemeente beoordeelt dit.

Miejsce zamieszkania jest dopasowane do danej sytuacji.Nie za duze powierzchniowo i nie za drogie.

musisz byc oczywiscie zameldowany

Nie wiem czy cos pomoglam bo moze tych kruczkow jest wiecej , a co do jezyka nie przejmuj sie z angielskim wiele osob sobie doskonale radzi a na nauke nigdy nie jest za pozno zycze Tobie i rodzince powodzenia .
Zgłoś wpis
18 Postów
Lukasz W
(aames)
Bywalec
Bardzo dziękuję za kolejne cenne informacje. Zanotowane

Mam też pytanie dotyczące ubezpieczenia samochodu. Czy akceptowane są zniżki z innego kraju? Czy np AXA działa na holenderskim rynku?

Powróce jeszcze do kwestii wynagrodzenia. Oczywiście wiem, że to bardzo indywidualna sprawa, ale wg Was jaka kwota netto na 3 osobową rodzinę powinna być wystarczajca (przy powyższych założeniach)? €2.5K - €3K?

Pozdrawiam serdecznie.
Zgłoś wpis

()
Początkujacy
Nie wiem kolego ile ty tam zarabiales w Irlandi i czym sie zajmowales, ale tutaj takich zarobkow jak 2500 euro netto mozesz oczekiwac jesli jestes w czyms naprawde dobry majac dobry fach w reku, albo miec dobre papiery i znac rowniez holenderski i pracowac w urzedach np. UWV tam tyle zarabiaja+premie albo po prostu musi ci sie poszczescic. W holandi zarobic 2500 dla polaka jest to duzo, srednio polacy zarabiaja duzo mniej, nawet powiem bardzo duzo mniej
Spokojnie 2500 kolo ci starczy na utrzymanie rodzinki i jeszcze wyjedziesz na wakacjie raz do roku. Pozdrawiam

p.s nic sie nie chwalisz jakie masz kwalifikacje a moze ktos wiedzac odpowie ci kompetentniej.
Zgłoś wpis

()
Początkujacy
Jeszcze dodam ze tutaj w Holandii raz do roku otrzymujesz tzw wakacyjne jest to okolo 80% chyba brutto nie jestem pewnien teraz miesiecznego zarobku takze rowniez te pieniadze mozna wziac pod uwage na utrzymanie rodziny. W Irlandii rowniez otrzymywales takie pieniadze na ropieprz...e w wakacje ?
Zgłoś wpis

()
Początkujacy
tylko cytuję:



Pieniądze wakacyjne w Holandii są przeważnie ustalone jako przynajmniej 8% podstawy wynagrodzenia brutto, wypłacane pod koniec maja za okres od 1 czerwca do 1 czerwca. Przy zerwaniu ufotomowy o prace, wynagrodzenie za przepracowany okres ( od 1 czerwca ) jest od razu wypłacany. Osoby pracujące poprzez biuro pracy mogą się o nie starać w każdym czasie. Osoby pracujące poprzez biuro pracy mogą również się starać o podwyższenie swoich zarobków o 8% miesięcznie, lecz to jest jeszcze nie ustalone poprzez Europejskie prawo.


Zgodnie z art. 634 niderlandzkiego kodeksu cywilnego (het Burgelijk Wetboek), regulującego prawo do urlopu płatnego, pracownik za każdy rok, w którym przepracował całkowity wynikający z umowy o pracę i tym samym nabył prawo do wynagrodzenia, nabywa równocześnie prawo do urlopu płatnego w wymiarze co najmniej czterokrotności tygodniowego czasu pracy. Co oznacza, iż pracownikowi pracującemu na pełen etat przysługuje co roku prawo do przynajmniej 20 dni płatnego urlopu.

Przy płatnym urlopie ( w momencie posiadania pracy ) pracodawca wypłaca wypłatę wg ustalonej stawki na umowie; która nie nazywa się pieniędzmi wakacyjnymi. Przy zerwaniu umowy pracy, niewykorzystane dni urlopowe mogą jeszcze zostać wykorzystane w terminie wypowiedzenia; inaczej muszą one zostać opłacone po terminie wypowiedzenia. Niektóre CAO"s pozwalają "kupować" lub "sprzedawać" dni pracy dla/od pracodawcy, lecz nigdy więcej niż jest to ustalone. W sytuacji gdy ktoś ma prawo na 25 dni urlopu w roku, nie może "sprzedać" on w tym roku więcej niż 5 dni.
Zgłoś wpis


Bliżej nas